sk

 

ACAI

 

 

Açai (čítaj asají) je lahodné brazílske bobuľovité ovocie tmavo-fialovej farby, chuťou a vôňou pripomína čokoládu a lesné plody. Açai je ozajstný dar matky prírody rastúci v amazonských dažďových pralesoch. Má bohatú špecifickú chuť a vysoké nutričné hodnoty. Açai oslovuje športovcov a zdravo žijúcich ľudí na celom svete.                 Obsahuje najviac antioxidantov zo všetkých známych druhov ovocia, množstvo glykoproteínov, bielkovín, vlákniny a esenciálnych  omega-6 a omega-9 mastných kyselín. Açai je považované za jednu z najzdravších potravín na našej planéte. 

Açai bolo najskôr používané domorodými kmeňmi amazonskej džungle ako energetický povzbudzovač pri love a ako zdroj sexuálnej energie. Vysoko energetické ovocie im navyše pomáha budovať silný imunitní systém, bojovať s infekciami, ochraňovať srdce, udržiavať dobrú náladu a užívať si života.

ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) Testovanie ORAC je vykonávané za účelom merania antioxidačných účinkov rôznych jedál. Rating je extrémne vysoký v štúdiách vzoriek AÇAI . 100g čistého extraktu obsahuje až 70 000 ORAC. čo je zatiaľ najviac zo všetkých skúmaných plodín. Na základe toho sa považuje ovocie Açai za najsilnejší prírodný antioxidant na svete.

AÇAI je absolútny potravinový HIT vďaka svojmu jedinečnému zloženiu. Hovorí sa o ňom ako o jednom z najkomplexnejších prírodných plodov z dôvodu vysokého obsahu:

Antioxidanty
Vláknina, viac ako 40 %
Nenasýtené mastné kyseliny omega 6 a 9
8 Aminokyseliny
Vitamíny: A, B1 ( Tiamín ), B2 ( Riboflavín ), B3 ( Niacín ), C, E ( Tokoferol ), D
Minerálne látky: železo, kalcium, fosfor, draslík (ktorý je najhodnotnejším minerálom v açai plodoch)

Bielkoviny a proteíny (v podobnom zložení ako má vajíčko)

ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity)
Testovanie ORAC je vykonávané za účelom merania antioxidačných účinkov rôznych jedál. Rating je extrémne vysoký v štúdiách vzoriek AÇAI . 100g čistého extraktu obsahuje až 70 000 ORAC. (Oxygen Radical Absorbance Capacity) čo je zatiaľ najviac zo všetkých skúmaných plodín.

Na základe toho sa ovocie Açai považuje za najsilnejší prírodný antioxidant na svete.Orac je meranie, vyvinuté vedcami z Tuftsovej univerzity v Oklahome. Toto meranie určuje ORAC hodnotu jedla a jeho schopnosť ničiť voľné radikály a tým spomaľovať proces starnutia a posilňovať imunitu voči chorobám. USDA odporúča príjem asi 5000 jednotiek ORAC na deň pre dosiahnutie optimálneho zdravia, bohužiaľ, priemerný človek získava len asi 20% -25% tejto odporúčanej dávky vo svojej dennej dávke potravín.

Je veľmi dobrým zdrojom energie pri psychickej fyzickej záťaži

Açai používali domorodé kmene amazonskej džungle ako energetický povzbudzovač pri love a ako zdroj sexuálnej energie. Vysoko energetické ovocie im pomáhalo budovať silný imunitní systém, bojovať s infekciami, ochraňovať srdce, udržiavať dobrú náladu a užívať si život.

Podporuje kardiovaskulárny systém a zvyšuje jeho odolnosť 

Esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty v bobuliach açai,
bojujú proti srdcovým ochoreniam. Tie isté mastné kyseliny pomáhajú tiež pri absorbcii potrebných vitamínov, akými sú vitamíny A,E,D a K.

Znižuje hladinu cholesterolu v krvi

Esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty
v bobuliach açai bojujú so zlým cholesterolom (LDL), pričom zároveň zvyšujú dobrý cholesterol (HDL)

Podporuje imunitný systém

Prírodná kombinácia antioxidantov, esenciálnych mastných kyselín, aminokyselín a fytosterolov 

podporujem imunitný systém organizmu ako prirodzenú ochranu pred ochoreniami. 

Predchádza nádorovým ochoreniam a výrazne pomáha pri ich liečbe 

Açai je najsilnejší prírodný antioxidant
a v tele sa správa ako zásadný zdroj energie  potrebný pri posilňovaní buniek a  v boji s voľnými radikálmi. Voľné radikály sú veľmi malé molekuly, ktoré vznikajú ako nežiaduci produkt metabolizmu živých organizmov. Napádajú bunky v tele, poškodzujú DNA a tým spôsobujú rôzne ochorenia. Existuje niekoľko výskumov, ktoré dokazujú schopnosť açai bojovať s rakovinou.

Predchádza chorobám tráviaceho traktu a napomáha dobrému tráveniu

Açai obsahuje viac ako 40% vlákniny
a jej dostatok má preventívny účinok proti rakovine hrubého čreva, pozitívne ovplyvňuje rýchlosť vstrebávania živín, zväčšuje objem trávenej potraviny a tým predlžuje pocit sýtosti.Vláknina chráni aj pred vznikom cukrovky a iných metabolických chorôb, pomáha znižovať cholesterol.

Açai redukuje hmotnosť a pomáha k efektívnejšiemu spaľovaniu tukov, čím pomáha udržiavať štíhlu a sexi postavu 

Prírodná kombinácia antioxidantov, esenciálnych mastných kyselín, aminokyselín a fytosterolov
v Açai podporuje zlepšenie telesných funkcií, ľahšie spracúvanie potravy, lepšie trávenie a efektívnejšie spaľovanie tukov.

Prečisťuje a detoxikuje organizmus

Nenasýtené mastné kyseliny
majú schopnosť v krvnom obehu odbúravať nasýtené kyseliny, ktoré sú príčinou toho, že sa cítime unavene a slabo.

Zvyšuje schopnosť koncentrácie, zlepšuje zrak

Açai obsahuje kyselinu linolovú (Omega 6).
Ľudské telo potrebuje mastné kyseliny pre optimálnu funkciu všetkých orgánov a hlavne mozgu a očí, zvyšuje sexuálnu energiu a pomáha telu vstrebávať dôležité vitamíny ako A, E, D a K.

Regeneruje svaly pri zvýšenej fyzickej aktivite pre športovcov

Açai je bohatá na aminokyseliny.
Aby vaše svaly správne fungovali a vaša výkonnosť stúpala, potrebujete aminokyseliny. Tieto aminokyseliny v kombinácii s esenciálnymi mastnými kyselinami v Acai pomáhajú spaľovať tuk efektívnejšie a vaše svaly rastú rýchlejšie.

Predchádza obličkovým ochoreniam 

Spomaľuje proces starnutia buniek a vyhladzuje vrásky  

V ďaka pozitívnym účinkom na naše zdravie je Açai považované

za jednu z najzdravších potravín na našej planéte.

 

 

 

MLADÝ JAČMEŇ

  - živá zelená šťava

 

Pre našu modrú planétu, ako ju často nazývame podľa farby vody - životodárnej tekutiny, je typická pre Zem i zelená farba - symbol prírody, harmónie, života na Zemi. Zelená je farbou prírodného zázraku - chlorofylu, ktorý v rastlinách premieňa slnečnú energiu na bielkoviny, uhľohydráty, minerálne soli, vitamíny a enzými. Nachádzame ho predovšetkým v zelených listoch, steblách a plodoch rastlín. Všetky dary prírody by nemohli vzniknúť bez jeho pôsobenia v rastlinách. V liečiteľstve sa chlorofyl používa na osvieženie krvi a v lekárstve je okrem protizápalových a dezinfekčných účinkov cenený pre dezodoračné vlastnosti. Používa sa na osvieženie dychu a kloktanie.

Samotný jačmeň je pestovaný organickým spôsobom, t.z. zásadne bez pesticídov a herbicídov, v oblasti prastarých vyschnutých sladkovodných jazier Utahu. Tisíce rokov boli minerálne látky z okolitých hôr splachované do jazera. Zároveň sa usadzovali organické zvyšky. Keď jazero vyschlo, pôda ležala stovky rokov v polopúštnej krajine ladom. Dnes ju obrábajú šetrným rotačným spôsobom. Lucerna sa pestuje striedavo s jačmeňom v súbežných pruhoch preto, aby v krajine nevznikla jednotvárna a neprirodzená monokultúra bez života. Lucerna dodáva pôde dusík, ktorý prirodzene zvýši obsah chlorofylu v listoch jačmeňa. Nadmorská výška 1500 m, na ktorej sa pestuje jačmeň, prispieva k vysokému obsahu bielkovín. Zalievanie minerálnou vodou z podzemných prameňov zaručuje sviežosť a čistotu tohto dynamického rastlinného organizmu.

Podľa výsledkov výskumu pomáha výťažok z mladého jačmeňa v boji s rôznymi chorobami vrátane artritídy, astmy, kožných problémov, obezity, chudokrvnosti, zápchy, impotencie, problémov krvného obehu, cukrovky, chorôb srdca, rakoviny, vysokej hladiny cholesterolu a problémov s obličkami.

Je to skutočne zázračný zelený nápoj z božej lekárne. Výhonky jačmeňa majú totiž tri kľúčové vlastnosti:
1. Prítomnosť jedinečného antioxidantu 2“-0-GIV, ktorý disponuje oveľa silnejšou antioxidačnou aktivitou ako alfa tokoferol (vitamín E).
2. Účinne tlmí zrážanie krvných doštičiek, čo je kľúčovým krokom k tvorbe trombov, aterosklerózy, srdcovocievnych ochorení a infarktu myokardu. Pri výťažku z mladého jačmeňa sú dokázané antitrombotické a protizrážanlivé účinky, ako aj účinky chrániace cievy.
3. Prítomnosť látok podporujúcich uvoľňovanie hormónu prolaktín (hrá dôležitú úlohu pri udržaní imunitného systému a rovnováhy v organizme).

Principiálne možno povedať, že

 

Mladý jačmeň združuje ozdravné vlastnosti základných druhov zeleniny.

 

Mladý jačmeň obsahuje celý rad významných látok pre ľudský organizmus tak ako ich príroda namiešala. Zelené potraviny, ku ktorým lístky jačmeňa patria, sa vyznačujú výrazným obsahom ľahko vstrebateľného vápnika, železa, horčíka, mangánu, betakaroténu a zinku, bielkovín, aminokyselín, enzýmov a ďalších látok. Napríklad v porovnaní so pšenicou jačmeň obsahuje 25x viac draslíka, 37x viac vápnika, viac než dvojnásobok horčíka, 5x viac železa.

Mladý jačmeň - zelený nápoj s výrazne zásaditou povahou obnovuje acido-alkalickú rovnováhu. Pomáha tak pri prekyslení organizmu dôsledkom stresov a nesprávnej výživy. Je 2x účinnejší ako špenát, najucelenejšia zásadotvorná potravina. V USA je Mladý jačmeň Green Ways uznaný ako vhodná potravina pre diabetikov. Reguláciou zásaditosti upravuje priechod cukrov cez črevné steny, čím sa postupne normalizuje hladina cukru v krvi.
Obsahuje vitamíny, ktoré aktivujú enzýmy pomáhajúce pri prevencii chorôb a patologických stavov. Má vysoký obsah vitamínu C, E a vitamínov radu B: B1, B2, B3, B6, biotínu, kyseliny listovej, kyseliny pantotenovej a cholínu, príbuzného vitamínu B. V zelenom extrakte je aj superoxiddismutáza - likvidátor voľných radikálov, cytochrómoxidáza - enzým urýchľujúci oxidáciu a redukciu, transhydrogenáza - dôležitá pre tkanivo srdca, atď.

Pomoc v širokej škále chorôb ukazuje, že rastlinná miazga podporuje optimálne fungovanie tela a nezameriava sa na určité ochorenia ako lieky. Je zrejmé, že produkt, pôsobiaci proti obezite a ekzémom, rovnako ako proti srdcovým chorobám a rakovine, je buď neuveriteľne zázračný liek, alebo liek vôbec žiadny. Mladý jačmeň vykoná skutočný zázrak – pomôže telu, aby sa liečilo samo.

Stará múdrosť hovorí: „Ste tým čo jete!“. Predstavte si odvahu, silu a nadšenie rastlinky, ktorá musí pri klíčení preniknúť tvrdou zemou a ktorá vystiera k slnku svoje prvé zelené lístky! Vžite sa do rastliny, ktorá musí odolávať veľkým horským výkyvom denných a nočných teplôt. Práve odvaha, sila a nadšenie sú druhy energie, ktoré na nás podľa senzibilov z rastlín prechádzajú a ktoré dnes tak veľmi potrebujeme.

Jačmeň živil Egypťanov už 5000 rokov pred Kristom. V starej Číne ho považovali za symbol mužskej potencie a rímsky gladiátori stávkovali, keď im jačmeň odopierali. Dnes je extrakt z jačmeňa odpoveďou na nekvalitnú výživu predovšetkým kultúry fast-food. Ide vlastne tiež o fast-food, ale celkom prírodné a obsahujúce viac základných živín než iné potraviny. Zelené potraviny prospievajú zdraviu a udržujú vitalitu.

 

 

Chlorella   

 

 

 Japonská sladkovodní řasa Chlorella vulgaris je jednou z takzvaných zelených superpotravin – obsahuje velké množství esenciálních aminokyselin, chlorofyl, řadu minerálů a vitamínů. K tomu ještě nenasycené kyseliny, karotenoidy a nukleové kyseliny.

Účinky:

 • Detoxikace organismu
 • Podpora trávení a vylučování
 • Posílení imunitního systému
 • Podpora krvetvorby

Nejvýznamnější je obrovský podíl chlorofylu – mořská řasa Chlorella vulgaris je jeho nejbohatším zdrojem. Chlorofyl pomáhá odstraňovat z organismu těžké kovy, chemické toxiny a další jedovaté látky. Celkově regeneruje jaterní tkáň a také pročišťuje krevní řečiště. Detoxikační vlastnosti chlorofylu jsou velmi významné. Také podporuje kožní metabolismus, hojení ran a vředů, působí i jako přírodní deodorant.

Mezi další účinky Chlorelly patří také stimulace růstu a regenerace tkání na buněčné úrovni, ochrana buněk před toxickými látkami, obsažené nukleové kyselin RNA a DNA zase pomáhají uchovávat genetické informace a podporují funkce reprodukčních orgánů.

Díky obsaženým minerálům a vitamínům Chlorella také odstraňuje chronickou
zácpu a plynatost, čistí trávicí ústrojí a obnovuje zdravou střevní mikroflóru.

Celkově Chlorella posiluje imunitní systém před útokem virových onemocnění. Beta karoten, obsažený v Chlorelle, je silný antioxidant, a tak pomáhá neutralizovat škodlivé účinky volných radikálů.

 

 

Nutriční hodnoty

 

ve 100g

 

v 5 gramech

Energie

1776kJ

88,78kJ

Bílkoviny

67,5g

3,38g

Sacharidy

2,1g

0,11g

Tuky

13,4g

0,67g

Vápník

327mg

16,35mg

Hořčík

279mg

13,95mg

Železo

164mg

8,20mg

Chlorofyl

3,71g

0,19g

Beta karoten

86,1mg

4,31mg

Vitamin E

22,6mg

1,13mg

Vitamin B12

8 mcg

0,40mcg

  

Účinky riasy Chlorella pyrenoidosa:

 • Prečisťuje organizmus a podporuje vylučovanie škodlivých látok z organizmu
 • Regeneruje a upravuje činnosť zažívacieho ústrojenstva, pôsobí proti chronickej zápche
 • Má vplyv na akné, alergie, bradavice a pečeň
 • Zvyšuje biologickú hodnotu stravy
 • Pomáha pri kĺbových onemocneniach, prevencia nádorových onemocnení
 • Zvyšuje fyzickú a psychickú kondíciu, omladzuje organizmus
 • Pozitívne pôsobí u niektorých druhov chudokrvnosti
 • Stimuluje imunitný systém, pôsobí zásadotvorne
 • Úspešne je využívaná ako prostriedok pri redukčných diétach
 • Skrášľuje pokožku, vlasy, nechty

doporučené použitie:

 • Chlorella je prírodný zdroj rastlinných bielkovín, vitamínov, minerálov, stopových prvkov a vlákniny,
 • Chlorella slúži k účinnej prevencii ochorení tráviaceho traktu, najmä hrubého čreva a k aktivácii metabolizmu,
 • Chlorella dopĺňa látky, ktorých má telo nedostatok pri zlých stravovacích návykoch.

 

Zloženie a účinky:

Chlorella je odporúčaná ako vhodný výživový doplnok zdravého životného štýlu. Obsahuje sušenú biomasu sladkovodnej riasy Chlorella pyrenoidosa. Chlorella je vhodná pre osoby so zvýšenými nárokmi na príjem aminokyselín (bielkovín) a vlákniny, osobitne pri diétach, kde je vhodné živočíšnu bielkovinu (mäso) nahradiť alebo doplniť rastlinnou bielkovinou, alebo v období rastu organizmu či zvýšenej fyzickej záťaže.

Biologicky aktívne látky obsiahnuté v Chlorelle, známe pod názvom Chlorella rastový faktor (CGF), ktoré aktivizujú metabolizmus, zlepšujú regeneráciu, vývoj a rast, zlepšujú plodnosť a majú teda jednoznačne stimulujúci účinok na organizmus. Pre vysoký obsah vitamínov skupiny B, vitamínu C, minerálov, stopových prvkov, najmä železa, chrómu a selénu, je vhodným prírodným zdrojom týchto látok. Vďaka prírodnému pôvodu sú tieto látky veľmi účinné a sú vhodným zdrojom pre doplnenie chýbajúcich vitamínov v organizme. Biomasa sladkovodnej riasy s obsahom vlákniny a niektorých minerálov podporuje rast zdravej črevnej mikroflóry. Súčasné pôsobenie vlákniny a črevnej mikroflóry chráni tráviace ústrojenstvo, najmä hrubé črevo, pred rôznymi ochoreniami. Prípravok je možné použiť ako podporný doplnok liečby, napríklad pri kolonoterapii.

Stále častejšie konzumujeme "rýchle" potraviny bohaté na sacharidy (cukry) a tuky, ale so zníženým obsahom výživovo významných zložiek (bielkovín, nenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín, probioticky aktívnej vlákniny, vitamínov a minerálov). Niektorí z nás podliehajú netradičným výživovým návykom, pri ktorých môže dochádzať k nedostatku esenciálnych aminokyselín, niektorých vitamínov a minerálov. Neplnohodnotná strava môže byť v niektorých prípadoch príčinou poškodenia zdravia. Chlorella je schopná pri pravidelnom užívaní eliminovať nedostatky súčasných potravín a nevhodných stravovacích návykov.

 

 

REISHI

 - Huba nesmrtelnosti, Ganoderma Lucidum, Ling Zhi

 

Reishi ( je to japonský názov pod ktorým je huba viac známa ) poznajú v Ázii viac ako 2 000 rokov. Počas týchto rokov ju používali hlavne čínska a japonské kultúry pre jej neobyčajné vlastnosti a schopnosť harmonizovať činnosť orgánov. V starej Číne bola Reishi veľmi populárna hlavne na cisárskom dvore pre jej efektívnosť a absenciu vedľajších účinkov. Reishi bola aj veľmi drahá pretože sa vyskytovala veľmi zriedka (hlavne jej najcenejší druh - červená Reishi). Vo voľnej prírode sa vyskytuje na juho-západe Číny, kde rastie prevažne na odumretých slivkových stromoch alebo pňoch. Jej vzácnosť umocňuje fakt, že na 10 000 stromoch sa nájde len jeden hríb preto si ju mohli dovoliť len tí najbohatší. Jej širšie využitie v medicíne priniesla až jej priemyselná kultivácia v 70. rokoch minulého storočia Japoncami. V čínskej medicíne má ling zhi jedno z výsadných postavení a je symbolom dlhovekosti, božskosti, šťastia - pokiaľ chápeme zdravie a harmóniu orgánov ako jeden z dôležitých aspektov šťastia (ak nie najdôležitejší), tak potom majú starí číňania určite pravdu.
Prekvapujúce je, že táto huba dokáže pomôcť zdravým ľuďom vôbec neochorieť. Ako v histórii, tak aj v dnešnej dobe má preventívna medicína stále väčší význam a v tom je vynikajúca úloha REISHI. Môžeme s ňou posilňovať naše srdce proti vplyvom stresu, zodolniť náš imunitný systém proti krízovým stavom, zvýšiť našu výkonnosť tým, že do krvi privedie viac kyslíka a to všetko bez vedľajších účinkov.

Najvzácnejšia zo všetkých druhov Reishi je RED REISHI (Červená Reishi). Získala si rešpekt ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie jej viacerými vlastnosťami. Polysacharidy ako najaktívnejšia zložka posilňujú imunitný systém a znižujú vedľajšie účinky chemoterapie. Kyselina ganoderická podporuje úľavu pri alergiách utlmujúc aktivitu chemických mediátorov zápalov, vrátane uvoľňovania histamínu. Reishi je taktiež považovaná za adaptogénnu látku bez vedľajších účinkov pri dlhodobom užívaní. Adaptogénne látky pomáhajú organizmu prispôsobiť sa prostrediu a stresovým faktorom plynúcim z modernej doby (vystavovanie sa toxínom, radiácii, stres z kolísania teplôt alebo infekcie organizmu).
Pravidelná konzumácia červenej Reishi môže pozitívne vplývať na imunitný systém a zlepšiť cirkuláciu v krvi, čím podporuje zdravie. Táto huba sa tiež používa na liečenie vysokého krvného tlaku, hepatitídy, bronchitídy, nespavosti, či astmy a pomáha pri rakovine. Výskumy ukazujú, že REISHI má priamy pozitívny vplyv aj na množstvo iných konkrétnych problémov. Je to analgetikum, preukazuje protialergickú aktivitu, pôsobí protizápalovo, antibakteriálne (na streptokoky a stafylokoky), antioxidačne, znižuje hladinu cholesterolu v krvi
. Nielen skúsenosti z tradičnej orientálnej medicíny, ale dnes už aj početné výskumy v Japonsku, Číne, Veľkej Británii a USA za posledných 30 rokov dokazujú spojitosť konzumácie huby REISHI s liečbou alebo zlepšením stavu pri ohromnom množstve ochorení. Dokonca japonská vláda oficiálne povolila používanie REISHI pri liečbe rakoviny a nádorových ochorení.

Obehová sústava
Extrakt z REISHI utlmuje koaguláciu krvi znižovaním agregácie plateliet (krvné bunky, ktoré tvoria zrazeniny). Dodatočne má priaznivý vplyv na červené krvinky , ktoré ľahšie obiehajú v krvnom riečisku. Vylepšená cirkulácia má veľmi pozitívny vplyv pri diabete, kde sa ďalej nemôžu rozvinúť rôzne arteriálne choroby.

Srdce
Viaceré priaznivé vplyvy na srdce boli pozorované pri jej pravidelnom užívaní. REISHI znižuje zlý cholesterol a tuky, koriguje niektoré srdcové arytmie spôsobené stresom a vyrovnáva krvný tlak.

Pečeň
Hlavnou úlohou pečene je metabolizovať a zbavovať telo od toxínov, syntéza cholesterolu a určitých proteínov. Poškodenie pečene vedie k akumulácii toxínov a vedľajších produktov v tele. REISHI má hepatoprotektívne vlastnosti, kde pravidelná konzumácia REISHI omladzuje pečeňové bunky a obnovuje jej dôležité funkcie.

Trávenie a vylučovanie
Pravidelná užívanie REISHI upravuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny a tým pôsobí ako prevencia pri vredoch, upravuje stolicu, pomáha pri zápche a syndróme podráždeného čreva.

Pľúca
Astma, chronická bronchitída a alergia. REISHI tlmí zápalové prejavy, tlmí alergie a posilňuje imunitný systém. Čo je obzvlášť dôležité pre fajčiarov a ľudí trpiacich na chronickú bronchitídu je fakt, že REISHI podporuje regeneráciu tracheálnej výstelky.

Obličky
REISHI pomáha napraviť regulatórne funkcie obličiek ako udržovanie konštantnej pH, filtrovanie krvi a rovnováhu chemických elementov.

Rakovina, diabetes, prostata
Pravidelná konzumácia REISHI podporuje tvorbu interferónov a interleukínov. Beta-glukány obsiahnuté v REISHI majú tiež protinádorové vlastnosti. REISHI taktiež znižuje úrovne cukru v krvi a má priaznivý vplyv na zdravie prostaty.

 

Extrakt z Reishi sa používa ako súčasť liečby pri:
-posilnení imunitného systému resp. zvýšení odolnosti proti stresu
-podporný prostriedok pri liečbe rakoviny
-chronickej bronchitíde
-astme
-kardiovaskulárnych ochoreniach
-hypertenzii
-ochorenie žltačkou
-nespavosti
-migréne, dne
-reumatizmu
-sklerodermii
-Dermatomyositii
-Lupus erythematodes
-Alopecia areata
-Myotonia atrophicans
-Dystrophia musculorum progresiva
-a ďalších poruchách

Vplyv REISHI na organizmus napadnutý rakovinou:
• pôsobí ako prevencia pred ochoreniami rakovinou
• stimuluje imunitný systém
• posilňuje telu vlastné obranné mechanizmy
• má antitumorové vlastnosti
• antibakteriálna, antiseptická a antivirová aktivita
• podporuje regeneráciu
• zmenšuje nebezpečenstvo tvorby metastáz
• znižuje účinky ionizujúceho žiarenia
• zmenšuje vedľajšie účinky chemoterapie a ožarovania ako únavu,
stratu chuti do jedla, vypadávanie vlasov
• pôsobí ako zmierňovač bolesti
• zlepšuje fyzický stav

 

• pôsobí ako predlžovač života
• zvyšuje kvalitu života

 

 

 

 

 

 

 

Guarana

 

 

 

 


Guarana je jihoamerická rostlina s přirozeným obsahem guaraninu, kofeinu a dalších energetických látek jako teobromin a teofillin (které se také nalézají v kávě a čaji). Všechny tyto komponenty mají známý prokázaný účinek jako stimulanty centrálního nervového systému, což se projevuje odstraněním psychické a fyzické únavy, zlepšením mentálních funkcí, zvýšením výkonu organismu, chuti do cvičení a zlepšením atletického výkonu. Současně podporuje proces redukce nadváhy zvýšením rychlosti metabolismu tuků a omezením chuti k jídlu. Guarana je častou součástí energetických nápojů a různých druhů guaranových tabletek. Tradičně se užívá jedna čajová lžička guarany rozmíchaná v čaji, jogurtu či kávě.

 

Guarana pochádza z ďalekých amazonských pralesov, kde jej sily objavili miestni obyvatelia už pred dávnymi dobami. Používajú ju však nielen ako vynikajúci stimulant, ale aj ako liek na mnohé zdravotné problémy.

 

Energia z džungle
Guarana je vlastne krík rastúci v džungli a v jazyku domorodých kmeňov znamená „veľký strom lesa“ a je doslova lesnou lekárňou.  Z orechov guarany sa získava prášok,  ktorý Indiánom nahradí nielen každodennú šálku kávy, či silný čaj. Plody guarany obsahujú guaranín, ten pôsobí podobne ako kofeín, avšak jeho výhodou je to, že v tele nepôsobí ako rozbuška  s následnou únavou, ale uvoľňuje sa postupne, a tak dokáže telo povzbudiť počas celého dňa. Dôležité je, že výťažok z guarany je bohatý aj na obsah vitamínov, napríklad vitamínu C a vitamínov skupiny B.

Vleje vám život
Výťažok sa cení pre jeho schopnosť dodávať vitalitu a energiu, pričom podporuje celý imunitný systém a regeneráciu organizmu. Jeho užívanie sa odporúča všetkým, čo majú náročnú prácu a potrebujú povzbudiť mozgovú činnosť. Únava, ospalosť a problémy s koncentráciou, ktoré trápia napríklad študentov, či šoférov dokáže guarana tiež rýchlo odstrániť.

Tak trocha všeliek
Okrem toho sa používa napríklad aj pri liečbe menštruačných bolestí, pri chudnutí, alebo ako afrodiziakum. Taktiež sa ňou zvyknú liečiť tráviace problémy, napríklad hnačka. Obrovskou výhodou guarany oproti kofeínovým nápojom je aj to, že nie je návyková a nemá vedľajšie nežiaduce účinky

 

 

 

CORDYCEPS sinensis

Žezlovka čínska

Boží zázrak

 

Už vyše tisícdvesto rokov sa v Číne využíva vskutku zvláštny organizmus, z ktorého sa vyrába tradičný liek národnej fytoterapeutickej farmácie. Cordyceps je niečo medzi rastlinou a živočíchom a vyskytuje sa vo vysokých horách Číny a Tibetu. Spočiatku žije ako zámotok v zemi, vyrastá na povrch ako rastlinka a potom sa z neho stáva parazit, keď sa spóra usadí v larve hmyzu.

V nej sa dostáva znova do zeme, kde kompletne ničí pôvodné vnútro hostiteľa a pripravuje sa znova na výstup na povrch. Táto zvláštna bytosť má neobyčajnú schopnosť prežitia. Vydrží sucho, chlad, nedostatok kyslíka a zároveň je neuveriteľne bohatá na výživné látky. Starovekí liečitelia jej hovorili boží zázrak či talizman, lebo jej užívaním sa dá predchádzať vzniku mnohých i vážnych chorobných procesov v tele.

Ako dokáže pomôcť: Slúži ako prírodné antibiotikum, antioxidant, má silné imunologické vlastnosti a už aj počas akútneho ochorenia vie rýchlo zasiahnuť. Pôsobí protizápalovo, má protirakovinové účinky, zvyšuje schopnosť buniek odolávať poškodeniu, účinne detoxikuje telo. Harmonizuje jednotlivé orgány a vie zaúčinkovať na tom mieste organizmu, ktoré je najviac postihnuté.

1. Choroby dýchacích orgánov: bronchitída, pneumónia, bronchiálna astma, emfyzém pľúc, tuberkulóza atď.
2. Srdcovo-cievne ochorenia, patrí sem i ischémická choroba srdca, stenokardia, ateroskleróza, infarkt myokardu.
3. Choroby močopohlavných orgánov, teda cystitída, pyelonefritída, glomerulonefritída, enuréza, salpingooforitída, endometritída adenokritída, kolpitída a iné.
4. Odporúča sa pri slabosti: potenie, bolesti v oblasti drieku, polúciách / mimovoľnom výrone semena /.
5. Ochoreniach pečene, patrí sem i hepatitída a cirhóza pečene.
6. Choroby krvi: trombocytopenická purpura / Verlhofova choroba /, ktorej základnými symptómami sú mnohé krvné výrony pod kožu, krvácanie zo slizničných obalov a druhotná anémia, ale tiež leukózy pri stabilizácii procesu a odvrátenie prechodu ochorenia do zhubného štádia.
7. Autoimúnne ochorenia, patrí sem i reumatizmus.
8. Hypoimúnne stavy, tzn. ochorenia dýchacích ciest, chrípka atď.
9. Zhubné novotvary rôznych orgánov, dokonca aj v neskorších štádiách ochorenia, keď bola uskutočnená chemoterapia a rádioterapia.
10. Na dezintoxikáciu organizmu pri rozličných situáciách, teda aj pri akútnych a chronických otravách, masívnej medikamentálnej liečbe, pri pobyte v rádioaktívnej zóne atď.
11. Predčasné starnutie, vädnutie kože.
12. Pri zvýšených fyzických záťažiach, patria sem aj silové druhy športu.
13. Pri akýchkoľvek stresových situáciách.
14. Streptokoky, stafylokoky, pneumokoky

V Číne je Cordyceps tradičným liekom národnej fytoterapeutickej farmácie. Svojimi pozitívnymi liečebnými účinkami je známy napr. ako ženšeň. Cordyceps sa v Číne používa ako liek na zabránenie rozvoja rôznych chorobných zmien v organizme, na upevnenie zdravia viac ako 1200 rokov. Pred mnohými storočiami Číňania považovali Cordyceps za talizman, za boží zázrak. Čínski liečitelia vedeli, že Cordyceps je účinným liekom pri mnohých ochoreniach. Domovom Cordycepsu sú vysoké hory Číny a Tibetu, vo výške 3500 metrov. Existencia Cordycepsu je podivuhodná; v lete Cordyceps existuje ako huba, ktorá má podobu nízkej byliny tmavohnedej farby. Dozreté spóry vystreľuje do okolia, tie sa zachytia na larvách motýľa a začínajú na nich parazitovať. Larva sa zaryje do zeme, mycélium huby ju prerastie a na jar opäť vyrastie ako huba. Tento vývojový proces trvá 2 roky. Keďže je však tento proces nebezpečný z hľadiska možného nakazenia škodlivými baktériami a cudzorodými hubami, niektoré spoločnosti vsadili na kultiváciu Cordycepsu v sterilnom prostredí.

Okruh pôsobnosti huby Cordyceps sinensis je predovšetkým:

 

- pôsobí ako širokospektrálne antibiotikum; ničí mnohé choroboplodné baktérie ako sú napr. zlatý stafylokok, streptokoky, pneumokoky a pod.
- zvyšuje obranyschopnosť/imunitu organizmu
- na genetickej úrovni napráva poruchy, ktoré sú príčinou rôznych autoimúnnych ochorení ako napr. ružienka, reumatoidné artritídy, reuma a pod.
- pôsobí silne protizápalovo, na úrovni hydrokortizónu, ale s tým rozdielom, že nevyvoláva žiadne vedľajšie účinky
- je silný antioxidant
- aktívne detoxikuje; očisťuje organizmus od škodlivých látok. Medzi inými odstraňuje aj chemické zbytky, ktoré sa nahromadili v organizme pod vplyvom užívania rôznych klasických liekov.
- má silné protinádorové účinky. Je to dané tým, že aktivizuje biele krvinky = leukocyty, znormalizuje ich hladinu v krvnom obraze, zmierňuje priebeh, znižuje výskyt vedľajších účinkov chemoterapie a ožarovania. Zlepšuje aktivitu makrofágov, ktoré ničia choroboplodné mikroorganizmy ako aj rakovinou napadnuté, zmenené bunky.
- pozitívne ovplyvňuje a normalizuje činnosť pečene, obličiek a pľúc
- znižuje hladinu krvných tukov - cholesterol, trigliceridy, tzv. zlého cholesterolu LDL
- pôsobí proti vytváraniu krvných zrazenín - trombov, čím zabraňuje výskytu mnohých závažných ochorení. napríklad infarktu, náhlej mozgovej príhody, uzáveru ciev dolných končatín. V prípade už vzniknutých zrazenín napomáha ich rozpúšťaniu.
- stabilizuje srdcový rytmus a odstraňuje arytmiu
- má mierne vasodilatačné účinky (rozširuje cievy), čím zlepšuje prekrvenie srdcovej svaloviny, pľúc a celkovo zlepšuje prekrvenie aj periférnejšie uložených častí tela.
- má omladzujúci účinok
- znižuje hladinu krvného cukru
- zlepšuje funkciu mozgu - schopnosť koncentrácie, znižuje zábudlivosť
- zvyšuje vitalitu organizmu, odolnosť voči stresovým situáciám. Odolnosť voči stresu je daný posilnením účinnosti v ľudskom tele sa nachádzajúcemu antioxidantu - superoxyddismutázy.
- na zabránenie zápalov a hnisania rôznych poranení


Zo  skúseností u pacientov liečených na rakovinu

pri nasadení tzv. útočnej dávky Cordycepsu sa organizmus:

1. vyzbrojil oveľa väčšou schopnosťou odolávať škodlivým účinkom chemoterapie, ožarovania, najmä tým, že sa posilnili pečeňové bunky čo malo za následok ľahšie odbúravanie škodlivín na úrovni pečene, nedošlo k poškodeniu tvorby zložiek krvného obrazu. Nepoklesla hladina červených krviniek, zvýšila sa hladina bielych krviniek (leukocytov) ako aj makrofágov (požieračov škodlivín).
2. posilnila sa imunita = obranyschopnosť organizmu
3. už po prvej mesačnej dávke došlo k regresii (zmenšeniu sa) rakovinového ložiska
4. u pacientov, ktorí boli liečení na začiatočné štádiá rakoviny, 0 - 1. štádium, došlo k celkovej úprave. Pacienti sú už len v dispenzárnej starostlivosti u onkológa, ale nepotrebujú žiadnu onkoliečbu v rámci klasickej medicíny.
Ideálna tu je však kombinácia aj s Aloe Vera a Vilcacorou.


Dobré výsledky boli tiež pri predkolenných vredoch kde sa Cordyceps dával v rozdrvenej, práškovej forme priamo do rany. Nedošlo k ďalšiemu zväčšovaniu sa vredu, rana nezačala hnisať, znížila sa bolestivosť. Na spodku rany sa začali tvoriť nové bunky, ktoré postupne začali zapĺňať vred. 
 

Cordyceps sinensis:

 - posilňuje imunitu
- protinádorové účinky
- znižuje vedľajšie účinky radio a chemoterapie
- silné protizápalové a antioxidačné účinky
- silné prírodné antibiotikum bez vedľajších účinkov
- ničí baktérie ako sú zlatý stafylokok, streptokok, pneumokok atď.
- pri autoimúnnych ochoreniach, reume...
- znižuje hladinu cukru a cholesterolu
- proti vytváraniu krvných zrazenín
- rozširuje cievy a upravuje srdcový rytmus
- detoxikačné účinky
- zlepšuje činnosť pečene, obličiek a pľúc
- zvyšuje vitalitu, energiu a silu
- má omladzujúce účinky, proti starnutiu kože

Bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, možno užívať aj dlhodobo.
Kultivovaný v sterilných podmienkach z pôvodného kmeňa z vysokých nadmorských výšok Nepálu. Vhodný aj pre vegetariánov!

 

 

 

 

Koloidné minerály

 

 

 

 

Zlato

 

 

Striebro

 • Podpora imunitného systému
 • Podpora pri bakteriálnych, vírusových a plesňových infekciách
 • Úľava pri chrípke a iných ochoreniach dýchacích ciest
 • Podpora protizápalových procesov
 • Celkové zvýšenie energie
 • Úľava pri strese
 • Zvýšenie celkového pocitu zdravia
 • Konzervovanie potravín

 

Platina

 • Zvýšenie pozornosti a koncentrácie
 • Zlepšuje ostrosť mysle
 • Napomáha regenerácii tkanív srdca, štítnej žľazy a orgánov celého endokrinného systému
 • Zlepšenie kreativity
 • Prináša pokojné sny
 • Zlepšenie pamäte
 • Podpora opravy DNA buniek
 • Zvýšenie libida u mužov aj žien
 • Zlepšenie ťažkostí spojených s predmenštruačným syndrómom
 • Zlepšenie stavov v klimaktériu

 

Meď

 • Podporuje regeneráciu chrupaviek a šliach
 • Má rozhodujúcu úlohu pri produkovaní bunkovej energie
 • Pomáha udržiavať integritu spojivových tkanív v srdci a cievach
 • Zohráva úlohu pri tvorbe kostí
 • Má zásadnú úlohu pri normálnej funkcii mozgu a celej nervovej sústavy
 • Potrebná pri metabolizme neurotransmiterov noradrenalínu, adrenalínu a dopamínu
 • Pôsobí ako antioxidant
 • Potrebná pre normálny metabolizmu železa a tvorbu červených krviniek
 • Meď je známe, že má dôležitú úlohu pri vývoji a podpore imunitného systému
 • Meď zvyšuje schopnosť tela absorbovať železo

 

Zinok

 • Pôsobí ako antioxidant
 • Napomáha regenerácii spojivových tkanív a chrupaviek
 • Nevyhnutný pre správny metabolizmus buniek
 • Podpora regenerácie poškodených buniek
 • Zlepšenie výkonnosti u mužov
 • Podpora imunitného systému

 

Kremík

 • Podporuje zdravú kožu obnovou kolagénu a elastinu
 • Znižuje výskyt jemných liniek aj hlbokých vrások
 • Podporuje zdravú regeneráciu kože, chrupaviek a šliach

 

 

 

 

NONI

šťastie z ostrovov Hawai

 

 Noni pôsobí podporne najmä na depresívne stavy, výkyvy nálad, migrény, nespavosť, roztrieštené vedomia, fóbie, bolesti rôzneho pôvodu (bolesti hlavy, menštruačné bolesti), vysoký krvný tlak, cukrovka, predmenštruačný syndrómom (PMS), zníženie imunity, alergia, astma, zápalové stavy šliach, mazových vačkov, mandlí, poruchy trávenia.

Aktivuje enzýmy a ovplyvňuje činnosť proteínov v procesoch látkovej premeny, podporuje regeneráciu poškodených buniek a zaisťuje ich správne fungovanie, pozitívne vplýva na obehový systém, upravuje krvný tlak, podporuje liečbu zápalov, zmierňuje alergie a astmu, má antibakteriálne, antivírusové a antimykotické pôsobenie, spomaľuje delenie niektorých prekancerogénnych buniek, dopĺňa niektoré vitamíny a minerály, vhodný pre ženy s predmenštruačným syndrómom, vhodný doplnok pre osoby s výkyvmi nálad, migrénami, nespavosťou.

NONI, latinsky Morinda citrifolia je strom dosahujúci výšky 3 až 8 m, na ktorom rastú plody podobné zemiakom. Noni je známe už viac ako 2000 rokov. Putovalo s pôvodnými obyvateľmi južného Pacifiku na Tahiti, Havaj, do Malajzie... Všade tam, kde mohlo rásť v čistej vulkanické pôde. Čistá voda, vzduch a vulkanická pôda totiž poskytujú optimálne predpoklady pre bohatý rast ovocia vysokej kvality.

 Tradičné použitie Noni
Pôvodní obyvatelia už vyše 2000 rokov používajú jeho plody na zmierňovanie horúčky, na potláčanie bolesti, pri odreninách a zlomeninách, pri bolestiach krku, na ošetrenie úst a ďasien, čistenie čriev, zbavenie organizmu parazitov, ale aj pri kožných problémoch, ranách...

 Čo Noni obsahuje a ako tieto látky pôsobia?
Šťava z ovocia noni je bohatá na vitamíny (C, betakarotén, B1, B2), minerálne látky (sodík, draslík, železo, fosfor, meď, mangán, horčík...), obsahuje 18 aminokyselín a enzýmy. Ďalšími, možno menej známymi aktívnymi zložkami sú proxeronín, scopoletín, damnacanthal, melatonín, serotonín a ďalších viac ako 100 aktívnych látok.

1. proxeronín
proxeronín je v tele človeka transformovaný na xeronín. Xeronín pôsobí ako antidepresívum, zvyšuje produkciu endorfínu, ktorého uvoľňovanie podporuje dobrú náladu a pocit šťastia. Navyše zbavuje človeka akútnych bolestí spôsobených zápalom a opotrebením kĺbov bez toho, aby sa užívanie prípravku stalo návykovým. Aktivizuje tiež organizme protizápalové mechanizmy, pôsobí protialergicky a zlepšuje odolnosť organizmu proti baktériám a vírusom, preto sa odporúča pri častých ochoreniach horných ciest dýchacích.
Vďaka tomu, že podporuje tvorbu tráviacich štiav, pôsobí pozitívne aj na množstvo tráviacich problémov.

2. skopoletín
Táto látka podporuje činnosť hypofýzy (žľazy s vnútornou sekréciou), ktorá produkuje nevyhnutné hormóny, a ďalej:
* chráni obehový systém pred preťažením,
* podporuje proces rozširovania zúžených ciev,
* upravuje krvný tlak,
* má podporný a zmierňujúci účinok pri alergiách a astme,
* podporuje liečbu zápalov, opuchov a reumatizmu.
Lekárska literatúra popisuje prípady liečenia skopoletínom u osôb trpiacich artritídou, zápalom šliach a mazových vačkov.

3. melatonín a serotonín (hormóny šťastia)
Majú podobné vlastnosti, ale serotonín pôsobí vo dne, kým melatonín je aktívny v noci. Tieto hormóny sú neurotransmitery, ktoré prenášajú podnety z nervového systému do všetkých telesných buniek a odovzdávajú tiež informácie medzi mozgovými bunkami. Preto ich nedostatok môže spôsobiť nepokoj, dezorientáciu, výkyvy nálad a nespavosť. Melatonín a serotonín pôsobia podporne pri liečbe depresií, fóbií (strach z výšok), brušných kŕčov v dobe menštruácie a premenštruačného syndrómu. Upravujú psychický stav a spánok, regulujú biorytmus spánku a bdenia a spomaľujú proces starnutia buniek.
Serotonín v spojení so skopoletínom a xeronínom upravuje činnosť prostaty a pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi.

4. antrachinóny
Tieto látky povzbudzujú trávenie, zmierňujú bolesť a majú antibakteriálne, antivírusové a antimykotické vlastnosti.

5. damnacanthal
Damnacanthal, jedna z aktívnych zložiek, sa stará o proces delenia buniek a tkanív a bráni degenerácii delenia buniek, spomaľuje delenie niektorých prekancerogénnych buniek (buniek ohrozených rakovinou) a je možné predpokladať, že môže podporovať i obnovu ich správneho fungovania. Prispieva k udržaniu optimálnej hladiny takzvaných buniek T a B a tiež fagocytov a lymfocytov, čím pomáha imunitnému systému účinnejšie bojovať s chorobami. Pravidelné užívanie Noni zohráva dôležitú úlohu v protinádorovej prevencii.

Noni má množstvo podobných účinkov a zložiek, ako legendárna rastlina Aloe Vera, zároveň však obsahuje látky, ktoré sa v Aloe Vera nenachádzajú a naopak Aloe Vera obsahuje látky, ktoré nenájdeme v Noni. Vedci zistili, že spojením týchto dvoch rastlín, resp. štiav z nich dosiahneme nielen doplnenie týchto jednotlivých zložiek, čím získame komplexný prípravok pre naše zdravie, ale zároveň tieto šťavy pôsobia synergicky, čiže sa navzájom posilňujú vo svojich účinkoch.

Výskumy ukázali, že Noni stimuluje imunitný systém, reguluje bunkové funkcie a regeneráciu poškodených buniek.

Tento havajský plod pôsobí na bunkovej úrovni, čo vysvetľuje, prečo je použiteľný v tak širokom spektre rôznych zdravotných problémov:
- normalizuje krvný tlak
- vplýva na prirodzenú tvorbu melatonínu a serotonínu a tým napomáha regulácii spánku, telesnej teploty a životného cyklu
- zvyšuje telesnú energiu
- pôsobí protizápalovo
- mierni bolesti
- má antibakteriálne vlastnosti
- bráni rozvoju zhubného bujnenia a rastu zhubných nádorov
- stimuluje produkciu T-lymfocytov imunitného systému. T - bunky majú prvoradú úlohu pri boji organizmu s chorobami
- pôsobí povzbudivo na imunitný systém, excitujúce makrofágy a lymfocyty, ktoré sú životne dôležitou súčasťou obranyschopnosti ľudského tela.
- inhibuje prekarcenózne pochody a tlmí rast rakovinových nádorov tým, že privádza abnormálne bunky k ich normálnej funkcii.

Noni pôsobí veľmi účinne pri prevencii ako aj pri liečbe Pozitívne účinky NONI pri ochoreniach:

VYSOKÝ KRVNÝ TLAK
Noni dokáže regulovať vysoký krvný tlak. Skopoletín, ktorý Noni obsahuje, spôsobuje dilatáciu predtým stiahnutých ciev. To znamená, že srdce už nemusí ťažko pracovať pumpujúc s námahou krv do úzkych, stiahnutých ciev. Výsledkom je normalizácia krvného tlaku. NONI vysoký krvný tlak uvedie do normy, ale nie nižšie ako je norma.

BIOLOGICKÉ CYKLY A TELESNÁ ENERGIA
Prepojenie skopoletínu so serotonínom potencuje epifýzu, ktorá je lokalizovaná hlboko v mozgu. Táto dôležitá žľaza s vnútorným vylučovaním je jedným z miest, kde je produkovaný serotonín, ktorý potom podnecuje produkciu hormónu melatonínu. Serotonín a melatonín pomáhajú regulovať spánok, telesnú teplotu, celkový stav organizmu, nástup puberty a ovariálny cyklus. NONI stabilizuje hladinu krvného cukru, redukuje menštruačné obtiaže a znižuje u mužov potrebu močenia v noci, ktorú pociťujú ako dôsledok narastania prostaty. Používanie NONI znižuje pocit únavy, vyčerpanosti, bolesti pohybového aparátu a svaloviny po ťažkej fyzickej práci.

 TRÁVIACI SYSTÉM A SRDCOVÉ PORUCHY
Antrachinóny prítomné v Noni stimulujú aktivitu tráviacich procesov, zvyšujú sekréciu enzýmov a žlče. Prieskum viac ako 8.000 užívateľov Noni preukázal, že viac ako 89% z nich sa zbavilo zažívacích ťažkostí a v 80% prípadov sa upravili choroby srdca. Priaznivý vplyv Noni na tráviace ťažkosti môže spôsobovať serotonín. Receptory serotonínu existujú na rôznych miestach tela a mozgu, ale ich najvyššia koncentrácia je práve v tenkom čreve. Mikroorganizmy, plesne a huby spôsobujú poruchu funkcie buniek tým, že v dôsledku účinku ich toxínov stúpa v bunkách acidita. Noni však upravuje hladinu pH, resp. znižuje kyslosť vnútorného prostredia tým, že zlepšuje vstrebávanie vitamínov, bielkovín a minerálov.

RAKOVINA
Potešiteľným bolo zistenie, že súčinnosť fytonutrientov, ktoré sa nachádzajú v Noni, pôsobia ako adaptogén, teda ako nutričný faktor, ktorý normalizuje metabolizmus abnormálnych buniek. Zistili, že fytonutrient damnacanthal, nachádzajúci sa v Noni je novým inhibítorom niektorých prekarcenóznych buniek. Noni pravdepodobne spolupracuje s inými mikronutrientami, ktoré znižujú krvné zásobovanie nádorov. Ako bolo dokázané, jeden z komponentov - squalamín - kontroluje rast mozgových nádorov a značne predlžuje život. Squalamín ochromuje nádory tým, že tlmí cievotvorbu nových krvných ciev, čím obmedzuje ich zásobovanie a tým aj ich rast.

DEPRESIA
Ďalšia prednosť Noni spočíva v jej súvislosti so serotonínom. Noni patrí medzi 80 druhov najefektívnejších liečivých rastlín starého sveta a má najväčšiu väzobnú kapacitu pre serotonín. Noni napomáha väčšine trpiacich depresiami alebo prílišnou excitáciou zbaviť sa týchto nežiaducich obtiaží. Noni napomohla aj viacerým užívateľom zbaviť sa niektorých nežiaducich návykov.

INÉ APLIKÁCIE NONI:
Tlmí zvýšenú sekréciu mukóznych membrán: Zápal čelných a nosných dutín, astma, bronchitídy a chronické nádchy, alergie
Tlmí zvýšenú produkciu žalúdočnej kyseliny: Žalúdočné a dvanástorníkové vredy, zápal žalúdka...
Autoimúnne choroby: Reumatický zápal kĺbov, psoriáza, diabetes mellitus 2. typu, zápal štítnej žľazy, Crohnova choroba, lupus erythematosus systematicus.
Rôzne infekcie: Herpes typu 1 aj 2, pankreatitída, vírusový zápal štítnej žľazy, infekcie spôsobené plesňami, kvasinkami a hubami, atletická noha, kvasničný zápal pošvy a iné mykotické infekcie. Poruchy imunitného systému: Epstein-Barrova viróza, chronická kandidóza, AIDS, pokles vitality, ap.
Tráviaci systém: Pri hnačkách, črevných cudzopasníkoch, nausey a otravách potravinami, vysoká hladina cholesterolu, žalúdočné a dvanástorníkové vredy, Helicobacteriálna infekcia
Dýchací systém: Kašeľ, bolesti v hrudníku, tuberkulóza, chrípka a detské prechladnutia.
Kardiovaskulárny systém: Vysoký krvný tlak, hypertrofia srdcového svalu.
Zápalové ochorenia: Zápaly kĺbov a dna, artritídy
Kožné ochorenia: Popáleniny, rany, vredy, celulitída, červy - parazity, lupiny, ekzem, akné, psoriáza a pod.
Horúčkovité stavy: takmer pri všetkých horúčkovitých stavoch ako podporná liečba

Noni je možné užívať spolu s akýmikoľvek liekmi - neboli preukázané žiadne negatívne interakcie. Noni dokonca zvyšuje účinnosť iných liekov.

 

 

MUMIO

- slzy Kaukazských hôr

 

 

www. mumio.sk,  Mumio je prírodná zmes organických a anorganických látok. Skladá sa z 26 stopových prvkov, 10 oxidov kovov, aminokyselín, steroidov, fosfolipidov, rady vitamínov, éterických olejov a ďalších biologicky aktívnych látok. Slovo mumio doslova znamená "ochraňuje telo pred chorobou" alebo "telo uchovávajúce". V oblastiach, kde sa rozkladala Perzská ríša je pojem mum dodnes používaný ako označenie rastu. Čisté Mumio nemá nič spoločné s múmiami (mumia vera aegyptiaca), s látkou, ktorá je zmesou prášku z múmií, konzervovanej asfaltom a živicou. Táto látka sa používala k zastaveniu krvácania.

Náleziská Mumia sa nachádzajú vysoko v horách Ázie, z geografického hľadiska tvorí cez toto pohorie pás. Miestni ľudia mumio zbierajú v jaskyniach a v skalných trhlinách, v ťažko dostupných miestach vo výške 3000 m nad morom. Keďže zber mumia je pre týchto ľudí jediným zdrojom príjmu, umiestnenie nálezísk mumia zatajujú a informácie o lokalitách si predávajú z otca na syna. Mumio sa vyskytuje na stenách a stropoch jaskýň alebo v trhlinách v podobe malých stalaktitov, ktoré svojim tvarom pripomínajú slzy (preto názov "Slzy hôr"). Použitie: vnútorne: angina pectoris, alergie, infekcie slizníc, astma, stimulácia imunity, zlomeniny, osteoporóza, žalúdočné a črevné ochorenia, hemoroidy, poruchy potencie, zápaly pošvy a ženských pohlavných orgánov, bolesť v krku, angína.

Vonkajšie: Mumio vo forme masti nanášame na postihnuté miesto a vždy prekryjeme vzdušným materiálom. Zvlášť výhodné je použitie kombinácie mumia s rakytníkovým olejom, ktorý sám o sebe perfektne regeneruje pokožku. (Pozor obe zložky výrazne farbia!)

Vždy je veľmi dobré pre zvýšenie účinku súčasne užívať Mumio aj vnútorne. Použitie pri: popáleninách, odreninách, hnisavých a zapálených ranách, ekzémoch, zápaloch kože, Ekzém: 5-6% roztokom Mumia so šťavou z rakytníka potierať alebo naparovať postihnuté miesta pred spánkom po dobu 30-35 minút. Zároveň samozrejme užívať Mumio 0,2 – 0,4 g ráno nalačno a večer pred spánkom spolu s rakytníkovou šťavou. Kúra má rytmus 20 dňovej aplikácie, potom nasleduje 10 dní pokoja. Cyklus je  nutné 1 krát  opakovať aj po zmiznutí príznakov. Paradentóza, tiež pri zápaloch ďasna a sliznice dutiny ústnej. Užívať vnútorne 0,3g -0,5g Mumia vždy 1-2 krát denne pred spaním s mliekom (môže byť aj kozie pri alergii na laktózu) a s medom, alebo s vodou v pomere 1:20 a súčastne aplikovať 5% roztok na postihnuté miesto. Kúra trvá 25 dní.

 


 

  

 

GOJI

Kustovnica čínska

 

 

Goji (godži) sú sušené plody Kustovnice čínskej (Lycium chinensis).

Goji majú sýto červenú farbu a sú veľké asi ako sušené hrozienka, vzhľadom pripomínajú Čili papričky. Chuťou pripomínajú niečo medzi brusnicou, jablkom alebo šípkou.

Goji rastú v úrodnej pôde v oblasti himalájskeho upätia na stredne veľkých kroch.

V týchto oblastiach, kde sú Goji bežnou súčasťou jedálnička, nájdeme obyvateľstvo s najdlhším priemerným vekom na Zemi. Tradičná čínska medicína od nepamäti považuje Goji za liečivú potravinu podporujúcu dlhovekosť, vitalitu a sexuálnu potenciu.

Z nutričného hľadiska sú Goji dosť možno tým najhodnotnejším ovocím na planéte!

Obsahujú 18 druhov aminokyselín, vrátane všetkých osem esenciálnych (napr. tryptofan či isoleucin), až 21 stopových prvkov (menujme napríklad zinok, železo, meď, vápnik, germánium, selén a fosfor), sú jedným z najbohatších zdrojov karotenoidov zo všetkých známych plodov na Zemi (čo naznačuje už ich jasne červená farba).

Čo sa týka beta-karoténu, sú Goji výdatnejšie ako mrkva.

Ďalej obsahujú vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Musíme spomenúť tiež beta-sitosterol.

Tento rastlinný sterol sa dnes využíva pri podpornej liečbe zvýšenej hladiny cholesterolu, ďalej pri problémoch s prostatou a má tiež protizápalový účinok.

 

Celkom unikátna pre Goji je potom skupina lycium polysacharidov. To sú výnimočne silné antioxidanty, teda látky, ktoré neutralizujú voľné radikály**.

Tým pomáhajú zabraňovať poškodeniu buniek a starnutiu organizmu.

Dlhoročný odborný lekársky konzultant časopisu „Journal of Longevity Research“ (Zápisník Výskumu Dlhovekosti) a „Muscle and Fitness“ (Svaly a Telesná zdatnosť) a vedecký pracovník, Američan Dr. Bob Delmonteque tvrdí: „Viac než 15% bielkovín, 21 stopových minerálov a 18 aminokyselín robí z plodov Goji jedinečnú živinami nabitú „superpotravinu“ presahujúcu všetky známe kritéria.

To čo na mňa robí najväčší dojem je množstvo celosvetových klinických výskumov, ktoré za Goji stoja. Je dokázané, že lycium polysacharidy obsiahnuté v Goji majú naozaj pozoruhodné antioxidačné a imunitu podporujúce vlastnosti.“

Pretože pri kontakte čerstvých Goji s pokožkou dochádza k oxidácii a ich zčernaniu, sú pri zbere ľahko strasené na plachty a potom usušené v polotieni, dokým nestratia väčšinu vody. Celý proces pestovania a spracovania je veľmi šetrný a striktne sa vyhýba umelému dosušeniu a akémukoľvek použitiu chemikálií. Tým je dosiahnutá maximálna „živosť“ sušených plodov a teda zachovanie ich najvyššej možnej nutričnej hodnoty.

Goji sa konzumujú samotné ako mimoriadne zdravá desiata, alebo sa pridávajú do cereálnych zmesí a jogurtov. Skvelé je tiež pridávať goji do ovocných koktailov a šejkov, ktorých základom môže byť napríklad super výživné konopné mlieko. Čínskou špecialitou je príprava čaju z Goji, podobne ako to my robíme so šípkami. Goji možno pritom zjesť aj po vylúhovaní. Odborníci tvrdia, že pre dosiahnutie blahodárnych účinkov stačí konzumovať asi 30 gramov denne (malá hrsť).

 

 

Zlaté bobule

- Tajný poklad Inkov

 

 

 Goldenberries nebo Incan Berries, někdy také nazývané „ exotické rozinky“ , jsou sušené plody Physalis Peruviana. Tato rostlina, pocházející původem z Peru a Chile, je dnes pěstována v tropických a subtropických oblastech všech kontinentů. Jedná se o vzdálenou příbuznou rajčete, která roste do výše asi 1m. Plody jsou ukryty v ochranné slupce, která je chrání před škůdci a proto se při pěstování nemusí používat nebezpečná chemie. Vyznačují se velmi příjemnou, lehce sladkokyselou osvěžující chutí, připomínající pomeranče.

Goldenberries mají velmi vysoký obsah vitamínu C, díky kterému stačí necelých 50 gramů sušených plodů k zajištění jeho denní spotřeby. 100 gramů produktu pak přibližně pokryje doporučenou denní dávku vitamínu A. Díky obsahu beta-karotenu tak příznivě působí na zrakové nervy. Goldenberries jsou rovněž považovány za dobrý zdroj vitamínu P - rutinu. Rutin patří do skupiny bioflavonoidů, rostlinných antioxidantů, které působí společně s vitamínem C blahodárně na obranyschopnost organismu, na posílení stěn a pružnost krevních vlásečnic, prevenci srdečních chorob a zpomalují stárnutí na buněčné úrovni.

Přestože se jedná o ovoce, jsou Goldenberries zajímavým zdrojem fosforu, železa a některých B vitamínů. Rovněž je pozoruhodný obsah bílkovin, které tvoří 16% energetické hodnoty sušeného plodu. Díky svým vlastnostem se Goldenberries řadí mezi tzv. „ superfoods“ .

Goldenberries jsou známy svými diuretickými účinky. V této souvislosti se pro svůj blahodárný vliv na vylučovací systém a problémy s prostatou připodobňují k brusinkám. V tradiční jihoamerické kultuře byly rovněž používány k čištění střevního traktu od parazitů. Celkově napomáhají k pročištění krve a ledvin. Jejich nízký glykemický index z nich dělá bezpečnou sladkou pochoutku.

Sušené plody lze konzumovat přímo ze sáčku jako výživnou a chutnou přesnídávku nebo přidat do ovocných a ořechových směsí. Jsou výbornou surovinou pro výrobu džemu – stačí na cca 2 hodiny namočit do vody tak, aby akorát pokrývala plody, a poté s touto vodou rozmixovat a případně medem doladit požadovanou sladkost. Díky obsahu pektinu pak hmota ztuhne aniž by bylo nutno ji vařit. Podobně lze Goldenberries používat k přípravě chutných dezertů, smoothies a sladkostí.

 

 

Jiaogulan

 - Päťlistý žen-šen - "bylina nesmteľnosti“  

 

 

 Jiaogulan,  Gynostemma pentaphyllum - je thajská bylina, ktorá je známa od 6. stor. v tradičnej čínskej medicíne, v Japonsku je používaný aj ako prírodné sladidlo. Je považovaná za jednu z najdôležitějších bylin sveta pre zdravie človeka. Často je zaraďovaná medzi tzv. antioxidanty, adaptogény, antistresory, alebo harmonizátory, tj. byliny, ktoré priaznvo ovplyvňujú funkcie celého organizmu. Je známy svojimi účinkami ako adaptogén - zlepšuje imunitu a odolnost tela voči stresu, úzkosti a veľmi pozitívne vplýva na psychickú rovnováhu. Pomocou najnovších vedeckých štúdií zistené, že pôsobí ako veľmi silný vnútrobunkový antioxidant a napomáha dlhovekosti. Napomáha znižovať hladinu cholesterolu LDL (zlý cholesterol) a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu (dobrý cholesterol). Pôsobí tiež proti nespavosti. Podľa štúdií až v 82% prípadoch pomohol upraviť krvný tlak, v prípade vysokého tlaku došlo k jeho zníženiu a naopak - pri nízkom tlaku k zvýšeniu.

 

Posobí na kardiovaskulárny systém a srdce, zvyšuje objem prečerpávanej krvi, silu kontrakcie srdcového svalu a tiež ejekčnú frakciu srdca. Pozitívne pôsobí na celú obehovú sústavu. Pri nedostatku bielych krviniek zvyšuje ich produkciu, pôsobí ako imunostimulant napr. pri zvyšovaní aktivity lymfocytov.

Štúdie tiež dokázali, že až v 89% prípadoch u diabetikov došlo k zlepšeniu ich stavu, rovnakú účinnosť ukazujú štúdie pri podávaní Jiaogulanu pacientom s hepatitídou B, čo pripisujú lekári schoposti tohto čaju ochranovať pečeň pred toxickými látkami, ako napr. tetrachlormetan. Rovnako pôsobí aj na pankreas a pomáha telu regulovať hladinu cukru v krvi.

U vyše 90% pacientov pomohol pri liečení chroncikej bronchitídy. Pôsobí tiež pozitívne na vylučovací systém, pomáha z tela vylučovať škodlivé látky, podporuje močové cesty a močový mechúr, ženské reprodukčné orgány, pomáha dopĺňať fyzickú a čo je dôležité - aj psychickú energiu! Podporuje dýchacie ústrojenstv, doporučuje sa pri prevencii rakoviny a v neposlednom rade aj pri prevencii infarktu a mŕtvice.

Podľa najnovších výzkumov obsahuje Jiaogulan až 82 saponínov.

Na porovnanie: ženšen obsahuje len 28 saponínov.

 

 

Vilcacora

 

 

 Je jednou z nejznámějších léčivých rostlin pocházejících z jihoamerického kontinentu konkrétně z Peruánských And. Ve známost vešla díky úsilí polského misionáře pátera Edmunda Szeligy, který před šedesáti lety vycestoval na misii do amazonské džungle. Od jeho prvního setkání s léčivou liánou Vilcacorou se toho událo opravdu hodně.

Vilcacora pod mikroskopem

Díky pečlivému výzkumu je známo velmi podrobně její chemické složení, biologické vlastností, toxikologie, bezpečnost podávání a v neposlední řadě díky klinickým studiím byly objektivizovány její účinky

na lidský organizmus. Hlavní léčivou složkou Vilcacory jsou skupiny alkaloidů (indolové, oxindolové), sloučenin, které zaujímají hlavní místo mezi léčebnými substancemi rostlinného původu, dále látky , zvané steroly, aminoglykosidy, terpeny, taniny, flavonoidy atd. Takové množství různorodých skupin účinných látek dává Vilcacoře samozřejmě patřičný potenciál.

Mezi hlavní účinky na lidský organizmus můžeme počítat účinek protirakovinný, protizánětlivý, antivirový, antiepileptický, imunomodulační a imunostimulační, antioxidační a detoxikační, snižuje hladinu krevního tlaku, působí též jako antiarytmikum.

Výsledky výzkumu ukázaly, že extrakty z Vilacory vyvolávají apoptozu a silně brzdí
růst

rakovinných buněk rakoviny plic, vaječníků, kůže, nádorů mozku, střeva, žaludku u melanomů i leukémie a lymfomů typu B, blokují specifická vazebná místa receptorů ženských pohlavních orgánů, stimulují fagocyty k produkci cytokinů, to jsou látky, které významně regulují imunitní systém, navíc působí cytoprotektivně na epiteliální buňky vystavené škodlivým faktorům, tzn. že chrání epiteliální buňky před změnami vedoucími k nádorovému bujení, u sliznice zažívacího ústrojí zabraňují vzniku vředové choroby.

Užívání extraktu z Vilcacory po dobu 15ti dnů u kuřáků způsobilo výrazné snížení mutagenní aktivity (aktivita která vede k buněčným změnám opět ve smyslu nádorového zvratu) jejich moče. Studium bezpečnosti podávání Vilcacory ukázalo, že není v běžných léčebných dávkách toxická pro člověka.

Vilcacora a její praktické léčebné využití.

Konkrétní nemoci, na které se Vilcacora s úspěchem používá jsou zejména a hlavně různé druhy rakoviny od ledvin a močových cest, přes rakovinu prostaty, plic a dýchacích cest, zažívacího traktu, ženských pohlavních orgánů, rakovinu prsní žlázy včetně před rakovinné prevence.

Další velmi širokou indikací jsou zánětlivá onemocnění různých lokalizací od zánětu kloubů, ledvin, plic, průdušek, slinivky, močového měchýře, žaludku, atd. v jejich akutní i chronické podobě.

Další dobré zkušenosti přinesla kombinace v léčbě artrózy,
bolestí různého původu, u lupenky a jiných kožních onemocnění, v menopauze, při vředovém onemocnění žaludku, vysokého krevního tlaku, špatné funkci jater např. po žloutence, dokonce i při onemocněních jako je deprese, stavy úzkosti, menstruační poruchy, hučení v uších, hemeroidy, křečové žíly, astma, cukrovka atd.

Preventivní podávání Vilcacory je samozřejmostí. Můžeme podstoupit např. omlazující kůru, kůru proti padání vlasů, revitalizující kůru, redukovat nadměrnou či nedostatečnou hmotnost nebo obecnou protirakovinnou prevenci, či nastolit
imunitu.

 

 

Mangostan

rastlina života, kráľovná ovocia

 


Garcínia mangostánová je rastlinka, ktorá sa dokáže sama ochrániť nielen pred chorobami, ale aj pred škodcami. Možno práve preto plody garcínie sú také prospešné i pre zdravie človeka.

Pôvodným domovom garcínie je juhovýchodná Ázia, oblasť Mangu. Odkiaľ pochádza i jej názov. Rozsiahle plantáže garnície sa nachádzajú len južne od rovníka, keďže rastlina (strom) je náročná na podnebie. Pritom počas svojho života, čo môže byť viac ako sto rokov ju netreba chemicky ošetrovať.
Vzhľad plodu pripomína slivku, najmä fialovou farbou šupky, ktorá je však tvrdá, kožovitá a má hrúbku približne jeden centimeter. Inak je guľatý so štyrmi nápaditými kališnými lístkami. V našich obchodoch sú plody tejto rastliny alebo stromu označené ako mangostan.

Účinky
Liečivé účinky plodu i rastliny využívali od nepamäti v ľudovej medicíne v Thajsku, na Filipínach, v Indii i Číne ako antibiotikum, na hojenie rán, tuberkulózy, malárie, na tlmenie bolesti, ale aj pri kožných ochoreniach. Účinky sa pôsobili aj proti únave, nevoľnosti či zažívacích problémoch. Mangostan je najbohatší prírodný zdroj xantónov na svete. Sú to antioxidanty, ktoré sú účinné proti infekciám, baktériám i rakovinotvorným bunkám.
Keďže mnohé ú rozpustné v tukoch, vhodné je konzumovať ho spolu s inými druhmi ovocia. Mangostan je bohatý na vitamín C, vápnik, vlákninu, fosfor, železo aj vitamín B. Pomáha udržať si v norme hladinu cukru v krvi, posilňuje cievy, znižuje horúčku i hmotnosť.

 

Mangostan, pôvodom juhoázijský plod nazývaný aj Kráľovná ovocia bol odjakživa opradený tajomstvom. V starovekej Číne poslal vtedajší cisár dynastie Qin taoistického alchymistu s 500 chlapcami a 500 dievčatami, aby našli miesto, kde strom rastie. A britská kráľovná Viktória ponúkala odmenu každému, kto jej toto vzácne ovocie priniesol. Strom je veľmi citlivý na klímu a jeho prvé plody dozrievajú približne až po dvadsiatich rokoch.  Mangostan je niekedy označovaný za superovocie vďaka veľmi dobrej chuti, vôni, vysokej nutričnej hodnote, obsahu antioxidantov a jeho pozitívnym účinkom na ľudský organizmus. V Indii mu dokonca hovoria Amrit, čo znamená nesmrteľný.

Ako dokáže pomôcť: Mangostan má silné antibiotické a antiparazitné účinky. Je účinný pri najrôznejších kožných chorobách, ako sú ekzémy, vyrážky, zápaly slizníc. V Ázii sa oceňuje aj jeho pomoc pri črevných problémoch alebo pri zápaloch močových ciest. Výťažok pôsobí proti únave, na zníženie teploty alebo pri nevoľnosti.

 

 

 

 

 

 

 Schizandra čínská

 

 


V čínské tradiční medicíně je známa již dávno, dostalo se jí pojmenování  wuweizi - "plody pěti chutí". Oplodí schizandry obsahuje široké spektrum organických kyselin, cukry, vitamín C a glykosidické látky flavonoidního typu.  Semena obsahují schizandrin C a wuweizin C. Významný je obsah minerálů a mikroelementů. Díky účinným látkám se řadí v čínské medicíně mezi první kategorii léčiv. Plody, zejména semena, mají povzbudivé účinky na CNS, stimulují kardiovaskulární systém a dýchání, ale také zvyšují krevní tlak a zkvalitňují ostrost zraku. Používají se při léčbě astenie, depresivních stavů, nízkého tlaku. Moderní výzkumy zjistily i významný hepatoprotektivní účinek při poškození jater některými chemickými látkami a viry. Byl prokázán pozitivní zásah lignanů do mutagenních projevů některých karcinogenů. Droga se též užívá při nespavosti, bolestech hlavy, spontánním a nočním pocení.Naše klanopraška je výběrové kvality, proto je cena o trochu vyšší než nabízí konkurence.

Na českém trhu se většinou objevuje nekvalitní drobnoplodá varianta z čínských velkoplantáží. Tradičně se užívají rozemletá semena v množství 0,5 až 1 g dvakrát denně. Uvádí se, že 1g prášku ze semen poskytne po 40 minutách stimulační efekt na dobu 6 hodin. V Koreji se používá nálev z rozdrcených semen a plodů, při jehož výrobě se 10 g zalije 200 ml vařící vody a užívá se jedna polévková lžíce dvakrát denně. V lidové medicíně se často zhotovuje extrakt v 70% alkoholu v poměru 1:3, poté se užívá 20-30 kapek 2-3 denně po dobu 20 dnů. Bíle ojíněné plody nejsou závadné, jedná se o cukr.

 

 

 

 

Kola lesklá

 

 

 

Kolovník je strom přibližně 20 m vysoký rostoucí v lesních oblastech od Nigerie až po Sierru Leone, kde tvoří podrost deštných pralesů. Někteří vyznavači islámu považují kolové oříšky za posvátné. Tradičně bývá vyhledávaným prostředkem na zahnání únavy a hladu. V Brasilii a Jamaice je stále ještě konzumován jako stimulant srovnatelný s kokainem. V posledních letech bývá užíván jako součást diet a pohybové odtučňovací kůry. Běžně se užívá kávová lžička rozpuštěná v nápoji. Cola vera a Cola nitida patří k nejčastěji užívaným kolovým semenům. Obsah účinných látek a zejména kofeinu je u obou druhů podobný. Semena obsahují: 74% sacharidů, 9% bílkovin, 2% vlákniny, 2-3% kofeinu, dále theobromin a také glykosid colamin, který povzbuzuje srdeční činnost. Cola vera je vyhledávaným prostředkem pro zahnání hladu a únavy. 

 

Catuaba 

 

 

Erythroxylum catuaba , Catuaba je malý strom s červenou kůrou patřící do stejné čeledi jako keř koka, z něhož se vyrábí kokain. Catuaba roste v deštných pralesích Jižní Ameriky.

Kůra catuaby se po tisíciletí uctívá pro schopnost předat lidem svou neutuchající sílu. Současná brazilská fytomedicína považuje catuabu za významný stimulant centralního nervového systému.

Catuaba se doporučuje při nespavosti, ztráty paměti a dalších psychických poruch.

Podstatné je, že se ani při dlouhodobém užívaní neprokázaly žádné vedlejší účinky. Předmětem vědeckého zkoumání je vliv catuaby na obranný systém.

Japonští vědci nedávno potvrdili významné antibakteriální a antivirové účinky catuaby např. u infekce escherichia coli a viru HIV, zatím však pouze na myších.

To však dává tušit, že budoucnost využití catuaby může být velice zajímavá.

 

 Muira puama

 

 

Ptychopetalum olacoides, Muira puama patří mezi nejcennější stimulanty Amazonie.

Kořen této bylinky zvyšuje energii, psychickou pohodu a fyzickou odolnost a přirozeně vyrovnává hormonální výkyvy.

Častěji bývá užíván jako lék při menstruačních problémech a problémech přechodu.

Tradiční se pije jako čaj a také se nakládá do alkoholu.

V případě čaje se se 1 - 2 polévkové lžíce kořené povaří 15 minut v půl litru vody a poté se odvar scedí, někdo přidává ještě lžičku ginkga.

Pro silnější efekt se často 30 g muiry puamy nakládá do půl litru tvrdého alkoholu, kde se muira nechá po dva týdny luhovat, poté se scedí a v malých dávkách užívá.

Jemně drcený kořen - země původu Brasilie.

 

 

 

 

Damiána

 

 

Malý keř se silně aromatickými listy, tradičně pěstovaný v Mexiku a Střední Americe.

Mezi mexickými bylinkáři je damiána velmi ceněná jako uklidňující přípravek.

Listy obsahují antimikrobiálně působící arbutin, řadu éterických olejů a různé terpenické látky. Užívá se při depresi, nedostatku testosteronu, zvětšené prostatě a zánětu močových cest, ve větším množství urychluje metabolismus.

Účinně posiluje nervový systém a podle posledních průzkumů zřejmě podporuje plodnost žen. V současné době se kvůli svým blahodárným účinkům přidává do energetizujících či euforizujících potravinových doplňků a nápojů.

Tradiční způsob přípravy nápoje bylo vaření 2 polévkových lžic po dobu 15 minut v litru vody, nakládání do tequily nebo kouření sušených listů.

Účinek kouření listů bývá údajně přirovnáván k lehkému opojení z konopí.

Země původu: Mexiko

 

 

 

Kanna

 

 

 

Kosmatce jsou jedno nebo dvouleté nádherně kvetoucí keře.

Znalost užívání kanny pochází od jihoafrických Hotentotů, kteří žvýkali, šňupali, nebo kouřili její kořeny pro náladu měnící účinky a větší výdrž při namáhavém lovu.

Kanna bývá často nakládána na 1-2 týdny do alkoholu, tento extrakt lidé užívají po loku proti depresím.

Účinky bývají srovnávány často s opiem a kokainem (pro stimulační a lokálně anestetický účinek).

V současnosti ji začínají farmaceutické firmy balit do pilulek a distribuovat jako lék na potlačení stavů úzkosti.

Kanna má účinky jako SSRI (seroxat, prozac).

Kanna se chová jako inhibitor zpětného vychytávání seratoninu, proto se nesmí kombinovat s antidepresivy obsahujícími SSRI (seroxat, prozac) a MAO inhibitory (např. Peganum harmala, Passiflora incarnata, Quebracho-blanco).

 

 

 

 

Kratom

 

 

Kratom je strom rostoucí v tropických a subtropických částech Afriky a Asie.

Je to silný stimulant. V malých dávkách pomáhá lidem zvládat těžké práce a obtížné životní úseky, ve větších dávkách má analgetické a euforické účinky.

Kratom bývá v Asii používán jako náhražka opia a v poslední době je s ním experimentováno jako se substituční látkou při léčbě opiové a heroinové závislosti.

Lze očekávat, že alkaloidy izolované z této takřka celosvětově legální rostliny pomohou k vytvoření nových bezpečných léků proti bolesti.

Užívá se žvýkáním čerstvých listů, kouřením, listy se často extrahují

a nejčastěji se pije ve formě čaje.

Uživatelé tradičně konzumují 0,5 - 1,5 g extraktu podle potřebné intenzity prožitku.

Nejčastěji se rozpouští v čaji, který se osladí medem.

Náš extrakt je standardizovaný, vyrobený z kratomu špičkové kvality a je 15x silnější než listy.

 

 

 

 

 

 

Produkty, syntetizované na základe znalostí

o tvorbe látok v organizme, najmä v mozgu: 

 

 

 

L - tryptofán - surovina pre tvorbu neurotransmiteru serotonín,

                                       ktorého nedostatok vedie k vzniku depresie

 

L - teanín        - látka privodzujúca veľmi hlbokú relaxáciu mozgu,

                                    a odbúravajúca stres

 

DMAE, Lecitín - suroviny na tvorbu neurotransmiteru acetylcholín,

                                       ktorého nedostatok spôsobuje vznik Alzheimerovej nemoci

 

GABA            - neurotransmiter ktorý zabezpečuje množstvo správnych

                                   funkcií mozgu, z nedostatku vzniká epilepsia, anxieta,    

                                       dyskinézy, závislosti napr. alkoholizmus, schizofrénia,

                                   poruchy spánku, Parkinsonová choroba a mentálna retardácia

 

L-dopa           - surovina na tvorbu neurotransmiteru dopamín, ktorého 

                                    nedostatok vedie k vzniku depresie, Parkinsonovej nemoci

                                    a ďalších psychických prokblémov

 


   

 

 

 

 

 

MATUZALEM

 

 

 

Matuzalem je unikátny flavonoidový komplex,

ktorého vedecky overené účinky sú vynikajúce.

 

Komplex MATUZALEM je zložený z najúčinnejších bioflavonoidov bežne sa vyskytujúcich v každodenne prijímanej strave. Sú prakticky v každej živej bunke a patria do takej skupiny polyfenolov, ktoré sú najstaršími molekulami na Zemi s vekom viac než tri miliardy rokov. Klinické a experimentálne sledovania ukázali, že bioflavonoidy majú obrovské spektrum prospešných vlastností - antimutagénne, protivírusové, protizápalové, protionkologické, antidiabetické, antialergické, antiaterosklerotické, hepatoprotektívne, antiastmatické a iné. Matuzalem chráni bunky pred toxickým poškodením škodlivými látkami z vonkajšieho prostredia, ale aj proti tým, ktoré sa tvoria v tele ( napr. pri nesprávnej životospráve, vedľajšie negatívne účinky liekov, pri strese...). Bioflavonoidy obnovujú prirodzený stav buniek, brzdia degeneratívne procesy, sú ochranou proti následkom oxidačného stresu.

Podľa posledných výskumov je MATUZALEM schopný chrániť DNA pred poškodením superoxidmi. Blahodárne účinky tak súvisia predovšetkým so zachytávaním voľných radikálov a udržiavaním rovnováhy. Dá sa povedať, že je to "opravár", ktorý slúži na udržanie univerzálnej harmónie. Vedci dokonca hľadajú potenciálne účinky bioflavonoidov, obsiahnutých aj v komplexe Matuzalem v boji proti Alzheimerovej a Parkinsonovej chorebe, AIDS a rakoviny. Obrovskou výhrou je, že prakticky nemajú žiadne vedľajšie účinky. Z dostupných vedeckých badání vieme, že sa bez problémov metabolizujú a osvojujú organizmom. Prípadné prebytky sa ľahko vylúčia prirodzeným spôsobom.


MATUZALEM je veľmi silný antioxidant, ktorý zabraňuje poškodeniu buniek, bunkových membrán, DNA a lipidov voľnými radikálmi. Silný antioxidačný potenciál (viac než 10 násobok vitamínu E) zabezpečuje elimináciu veľmi toxických látok v organizme, s ktorými si bežné antioxidanty nedokážu poradiť aj keď ich skonzumujeme vo veľkom množstve. Plní podpornú funkciu pri liečbe takmer všetkých typov ochorení.


Je to veľmi dôležitá úloha. Pri dostatočnom príjme dokáže odľahčiť imunitný systém a tým napomáha organizmu zbavovať sa toxických látok, ktoré ťažko poškodzujú bunky, tkanivá a nervový systém. Podstatný je potom fakt, že menej zaťažený imunitný systém sa dokáže lepšie vysporiadať s problémovým zdravotným stavom. Tým dáme organizmu šancu na samoliečbu. Veľmi zaujímavý je aj kozmetický účinok - omladenie pleti, redukcia vrások a dlhodobý účinok. Vedecké práce a moderná medicína, došli k záveru, že bioflavonoidy v kombinácii s ostatnými s bežnými stravnými látkymi antioxidačnej povahy sú schopné zamedziť vzniku niektorých typov nádorových ochorení, genotoxického účinku tvrdého žiarenia, negatívnych vplyvov extrémnych klimatických podmienok a pomáhať živým organizmom v situáciách na hrane prežitia.

Hodnotným zdrojom bioflavonoidov je červené víno, hrozno, semienka a povrchové časti rastlín, čaj, pohánka, slnečnica a napríklad aj gaštany. Pokiaľ ale chce človek získať terapeutickú hodnotu a vysoko výkonný imunitný systém je výhodnejšie užívať bioaktívny výživový doplnok.

 

Spomaľte svoje starnutie, aby Váš život bol dlhý

a zachovajte si dobré zdravie.

 

Pomôžte svojmu imunitnému systému a zbavte ho záťaže.

Potom si organizmus sám poradí s akoukoľvek chorobou.